Following is a list of the upcoming events for 2017. Please make a note of these in your diary and we hope to see you at some of these during the year.

 

Good luck to everyone that takes part in the many competitions throughout the year. For a list of the individual CEK members that achieved a winning position at any of the events please click on the results link against the individual events. If you are interested in how you / CEK compares with past years results click here.

 

As is now customary we keep tables of the top CEK medal achievers during the years events split into 3 categories, under 15 years, 16-21 years and the 21 years +. Ensure and check out where you are this year in the tables below

2017 Events  (top)

Date

Event

Location

Result

January

7th

CEK Team Pool Group 1

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

14th

CEK Team Pool Group 2

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

21st

CEK Team Pool Group 3

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

28th

CEK Team Pool Group 1

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

29th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

February

4th

1st Ultimate Karate Championship

Barnsley

11th

CEK Team Pool Group 2

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

12th

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

13th-17th

CEK Winter Training Camp

Jack Kane Sports Centre, Edinburgh

17th-19th

European U21, Junior & CAdet C'ships

Sofia, Bulgaria

18th

CEK Grass Roots Kumite Grand Prix 1

Holyrood RC High School, Edinburgh

19th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

25th

CEK Team Pool Group 3

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

24-26th

Ishøj Cup

Ishøj Fritids- & Kulturcenter, Vejledalen 17, 2635 Ishøj

26th

1st Wishaw Grand Prix

Wishaw Sports Centre, Alexander Street, Wishaw

March

4th

Willie Thomas Seminar

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

5th

Willie Thomas Seminar

Loch Centre, Tranent

N/A

5th

East Whitburn Childrens Championships

East Whitburn (TBC)

N/A

11th

CEK Team Pool Group 1

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

12th

Chojinkai Junior & Cadet Championships

Penrith Leisure Centre, Penrith Cumbria, England

12th

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

18th

CEK Gradings

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

19th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

25th

CEK Grass Roots Kata GP 1

Holyrood RC High School, Edinburgh

26th

North East Open Championships

Dolphin Centre, Darlington,  DL1 5RP

April

1st

CEK Team Pool Group 2

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

2nd

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

2nd

Stewartry Open

Kirkcudbright Academy Games Hall, St Marys Wynd, Kirkcudbright, DG6 4JN

3rd-7th

CEK Easter Training Camp

Jack Kane Sports Centre, Edinburgh

8th

CEK Team Pool Group 3

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

12-16th

US Jnr Int Cup & US Open Championships

Paris Las Vegas Hotel & Casino, Las Vegas, USA

15th

CEK Team Pool Group 1

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

16th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

22nd

CEK Team Pool Group 2

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

22-23rd

Scottish International Open

Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh

May

6th

CEK Grass Roots Kata GP 2

Holyrood RC High School, Edinburgh

13th

CEK Team Pool Group 3

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

13th-14th

Recchia / Smaal International Cup

CityWest Hotel & Conference Ctr, Saggart, Co Dublin, Ireland

14th

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

20th

CEK Grass Roots Kumite Grand Prix 2

Holyrood RC High School, Edinburgh

21st

2nd Wishaw Grand Prix

Wishaw Sports Centre, Alexander Street, Wishaw

27th-28th

British Four Nations

Ponds Forge, Sheffield

June

3rd

CEK Team Pool Group 1

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

3rd

CEK Black Tie Dinner Dance

Hilton Edinburgh Grosvenor Hotel, 5-21 Grosvenor St, Edinburgh, EH12 5EF

N/A

4th

SKGB Kata Championships

Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh

4th

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

4th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

10th

CEK Team Pool Group 2

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

10th

CEKA Dan Grading

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

11th

Cumbria Open Championships

Penrith Leisure Centre, Penrith, Cumbria, England

17th

CEK Grading

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

24th

CEK Team Pool Group 3

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

July

26th-2nd

WKF Youth Training Camp & Karate1 Cup

Umag, Croatia

August

19th

CEK Team Pool Group 1 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

20th

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

26th

CEK Grass Roots Kumite GP 3 (1.30-5pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

-

27th

3rd Wishaw Grand Prix

Wishaw Sports Centre, Alexander Street, Wishaw

-

September

2nd

CEK Grass Roots Kata GP 3 (1.30-4pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

-

3rd

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

9th

CEK Team Pool Group 2 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

10th

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

16th

CEK Team Pool Group 3 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

23rd

CEK Gradings (1-5pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

30th

British International Open

Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh

-

October

1st

British International Open

Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh

-

7th

CEK Team Pool Group 1 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

8th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

14th

CEK Team Pool Group 2 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

22nd

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

28th

CEK Team Pool Group 3 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

29th

4th Wishaw Grand Prix

Wishaw Sports Centre, Alexander Street, Wishaw

-

November

4th

CEK Team Pool Group 1 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

TBC

SKGB Kumite Championships

TBC

-

TBC

CEKA  Dan Grading

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

11th

CEK Grass Roots Kata GP 4 (1.30-4pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

-

12th

SKGB Kata Squad Training

Renfrew Leisure Centre

N/A

18th

CEK Team Pool Group 2 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

19th

CEK Club Championships (1-6pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

19th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

25th

CEK Team Pool Group 3 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

December

2nd

CEK Team Pool Group 1 (1-2pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

9th

CEK Grass Roots Kumite GP 4 (1.30-5pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

-

16th

CEK Gradings (1-5pm)

Holyrood RC High School, Edinburgh

N/A

19th

SKGB Kumite Squad Training

Ratho International Climbing Arena, Edinburgh

N/A

2017 Medal Tables  (top)

 

Here at CEK we run a yearly internal club competition to find out who is the top medal achiever in both the junior and the senior sections. Following is a list of the current top 10 junior, cadet & adult medal achievers within CEK.

 

For a detailed breakdown of the complete medal tables please click here for a PDF version and here for an Excel version.

 

Junior Top 10  @ 25/07/17  (top)

RANK

NAME

GOLD

SILVER

BRONZE

TOTAL

1st

Kori Fital

34

5

4

43

2nd

Neve Ewing

23

7

12

42

3rd

Benjamin Packwood

22

5

13

40

4th

Maia Ewing

10

8

11

29

5th

Joe Gallagher

10

5

16

31

6th

Caitlin Peebles

9

3

4

16

7th

Leah Stuart

9

1

3

13

8th

Daniel Lyons

7

5

8

20

9th

Leona Jack

7

3

3

13

10th

Max Manson

7

2

5

14

Cadet Top 10  @ 25/07/17  (top)

RANK

NAME

GOLD

SILVER

BRONZE

TOTAL

1st

Rebecca Craig

10

2

3

15

2nd

Greg Anderson

8

1

1

10

3rd

Kyle Thomson

5

5

-

10

4th

Cameron Duff

5

3

1

9

5th

Claire Logan

5

2

4

11

6th

Lucy Cain

4

4

5

13

7th

Kalib McIntyre

3

5

6

14

8th

Olivia Hand

3

2

3

8

9th

Caitlyn Lonie

1

3

5

9

10th

Aaron Jardine

-

3

1

4

Senior Top 10  @ 25/07/17  (top)

RANK

NAME

GOLD

SILVER

BRONZE

TOTAL

1st

Calum Robb

7

-

2

9

2nd

Lesley Pacitti

6

4

3

13

3rd

Reggie Foreman

4

-

1

5

4th

Scott McLeod

3

2

1

6

5th

Paul McCabe

1

2

1

4

6th

Frank Kilfedder

1

-

1

2

7th

Mandy Manson

-

2

2

4

8th

Rachel Steedman

-

1

1

2

9th

Al Lonie

-

1

-

1

10th

Pamela Sinclair

-

-

1

1

sponsored by

 

Copyright © 2009-2017 - Chris Ewing Karate

Page last updated 27/07/17 - 9:35am